Kujawsko-Pomorski Związek Piłki Nożnej

Switch to desktop Register Login

Wielki sukces prezesa PZPN. Kujawsko-Pomorski ZPN serdecznie gratuluje!

Miniona środa przyniosła wydarzenie o ogromnym znaczeniu dla polskiej piłki nożnej. Prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej, Zbigniew Boniek, został wybrany nowym członkiem Komitetu Wykonawczego UEFA podczas 41. Kongresu Europejskiej Unii Piłkarskiej, który odbył się w Helsinkach.

„Wybór do Komitetu Wykonawczego UEFA przyjąłem z radością i satysfakcją. To podkreślenie coraz większej roli polskiej piłki nożnej w europejskim i światowym futbolu. Dziękuje wszystkim, zwłaszcza pracownikom Polskiego Związku Piłki Nożnej za wielkie wsparcie i pracę podczas przygotowań do wyborów na członka Komitetu Wykonawczego UEFA. Szczególne podziękowania dla naszego Sekretarza Generalnego, Macieja Sawickiego. Maciek to także Twój sukces! Dużo pracy przed nami, wiele zadań. Wierzę gorąco, że jako przedstawiciel Polski w najwyższym gremium UEFA, podołam nowym wyzwaniom” – powiedział tuż po wyborze portalowi Łączy Nas Piłka Zbigniew Boniek. Warto dodać, że prezes Boniek jest drugim w historii Polakiem w ścisłych władzach europejskiej federacji. W latach 50 i 60 zasiadał w nich Leszek Rylski, wybitny działacz PZPN, zmarły w 2015 roku w wieku 96 lat.

Prezes PZPN na kongresie w Helsinkach uzyskał 45 głosów na 55 możliwych do zdobycia. W skład Komitetu Wykonawczego wchodzi Prezydent UEFA i 15 członków. Do ich zadań należy m.in. wybór organizatorów najważniejszych imprez piłkarskich, w tym mistrzostw Europy, finałów Ligi Mistrzów i Ligi Europy, ale także m.in. rozdział środków pomocowych. W skład polskiej delegacji na kongres oprócz Prezesa Zbigniewa Bońka weszli: wiceprezes PZPN Eugeniusz Nowak i Sekretarz Generalny PZPN Maciej Sawicki.

fot. PZPN

Kujawsko-Pomorska brać piłkarska jest szczególnie dumna z wyboru prezesa Zbigniewa Bońka, bowiem jak zapewne większości z Państwa wiadomo, jest on rodowitym bydgoszczaninem i często podkreśla swoje przywiązanie do rodzinnego miasta. Urodzony 3 marca 1956 roku Boniek jest wychowankiem Zawiszy Bydgoszcz, gdzie treningi rozpoczął w 1968 roku. Trenerzy szybko dostrzegli jego nieprzeciętny talent, a w kolejnych latach zainteresowanie nim zaczęły wyrażać czołowe polskie kluby. Zaowocowało to transferem do Widzewa Łódź w 1975 roku. Świetne występy w barwach łódzkiego klubu (172 mecze, 50 bramek) musiały zainteresować kluby z europejskiej czołówki. Tak też się stało i w 1982 roku popularny „Zibi” został piłkarzem słynnego Juventusu Turyn, z którym sięgnął po najważniejsze europejskie trofea. Z „Juve” obecny prezes PZPN przeniósł się do innego włoskiego giganta – AS Roma. W tym tez klubie w 1988 roku zakończył swoją piłkarską karierę. W reprezentacji Polski Zbigniew Boniek rozegrał 80 meczów i zdobył 24 bramki.

Zbigniewowi Bońkowi najserdeczniejsze gratulacje z okazji wyboru do Komitetu Wykonawczego UEFA składają Zarząd, działacze, pracownicy i trenerzy Kujawsko-Pomorskiego Związku Piłki Nożnej.

Kujawsko-Pomorski Związek Piłki Nożnej 2012. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Top Desktop version