Kujawsko-Pomorski Związek Piłki Nożnej

Nasza pasja i motywacja - piłka!

Wyszukaj:

100 lat K-PZPN! Relacja z obchodów jubileuszu

W dniach 26-27.05.2023 miały miejsce obchody 100-lecia Kujawsko-Pomorskiego Związku Piłki Nożnej. W piątkowe popołudnie odbyło się uroczyste posiedzenie Zarządu PZPN, a dzień później gala, na którą zaproszono niemal 200 osób z całej Polski. Te dwa dni pokazały, że piłka nożna na Kujawach budzi wielkie zainteresowanie i ma szanse na dalszy rozwój.

 

26 maja w bydgoskim ratuszu odbyło się posiedzenie zarządu PZPN. Na zaproszenie prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego, najważniejsze osoby polskiej piłki gościły przy ulicy Jezuickiej 1. - Bardzo miło mi gościć po raz kolejny tak znamienite grono w murach bydgoskiego ratusza. 10 lat temu miało miejsce podobne spotkanie z okazji 90-tych urodzin, a teraz obchodzimy już setną rocznicę. Liczę, że te spotkania na stałe będą swego rodzaju tradycją. - mówił Prezydent Bruski witając członków zarządu w Bydgoszczy. Gdy posiedzenie dobiegło końca, Cezary Kulesza, Eugeniusz Nowak, Łukasz Wachowski oraz Rafał Bruski wzięli udział w specjalnie zorganizowanej konferencji prasowej i odpowiadali na pytania lokalnych mediów. - Kujawsko-Pomorski Związek Piłki Nożnej wychował wielu znakomitych piłkarzy, którzy dawali sporo radości nie tylko tutaj, ale również całej Polsce oraz na arenie międzynarodowej. - mówił Prezes PZPN Cezary Kulesza.

 

 

Życzenia i plany

 

Na konferencji padły zapytania na temat przyszłości, a dokładniej dalszych możliwości organizowania znaczących imprez piłkarskich na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. - Nie zawsze wszystko zależy od nas, ale takich imprez chcemy naturalnie organizować jak najwięcej. Jest to dla nas niezmiernie ważne i prestiżowe. Prezes Nowak zawsze trzyma rękę na pulsie i stara się, aby ważne wydarzenia dla piłki odbywały się tutaj. - odpowiadał Kulesza, podkreślając równocześnie duże doświadczenie w organizacji tego typu imprez przez K-PZPN. Podczas konferencji prasowej, wszyscy jej członkowie podkreślali, że niezmiernie ważnym aspektem jest powrót drużyn z Pomorza i Kujaw na szczebel centralny. - Wszyscy pamiętamy sukcesy ekip z terenów K-PZPN. Nie tak dawno przecież Zawisza Bydgoszcz zdobywał Puchar Polski. Wysoko grała również Olimpia Grudziądz, która aktualnie ma szanse wrócić do drugiej ligi. Tego chyba najbardziej życzę kujawsko-pomorskiemu Związkowi – aby jego drużyny wróciły tam, gdzie ich miejsce. - mówił Cezary Kulesza.

 

 

Uroczysta gala

 

Główne uroczystości zaplanowano na sobotę 27 maja. W bydgoskim Myślęcinku odbyła się uroczysta gala, na którą zaproszono niemal 200 osób. Przybyli na nią między innymi prezydenci miast, w których znajdują się okręgi: Rafał Bruski (Bydgoszcz) i Michał Zaleski (Toruń). Pojawili się również przedstawiciele PZPN oraz parlamentarzyści z naszego regionu: Jan Szopiński i Tomasz Latos. Nie zabrakło także sponsorów, partnerów oraz delegacji z klubów K-PZPN. - Niestety nie dało się zaprosić przedstawicieli wszystkich klubów z naszego województwa, bo logistycznie byłoby to niemożliwe. Mam nadzieję, że będzie jeszcze okazja, aby osobiście podziękować wszystkim na boiskach. To wielkie wydarzenie dla naszego związku, który tworzą kluby. Bez tych ludzi nie byłoby piłki nożnej, za co jestem im ogromnie wdzięczny. - wspominał Eugeniusz Nowak, prezes K-PZPN. Podczas uroczystości przemawiali zaproszeni goście i kierowali słowa uznania wobec dobrej organizacji związku. -Wiele razy podkreślałem, że PZPN, ale również nasz związek jest modelowo zarządzanym podmiotem. Współpraca pomiędzy miastem Bydgoszcz oraz wojewódzkim związkiem układa się świetnie i na pewno będzie to miało miejsce w przyszłości. Liczymy, że kolejne imprezy na terenie naszego miasta i województwa będą jeszcze bardziej popularyzować piłkę wśród mieszkańców. - przemawiał Rafał Bruski. - Futbol jest najbardziej popularną dyscypliną sportu na świecie, ale również w naszym województwie. Mamy oczywiście wielu sympatyków żużla oraz hokeja, ale to piłka nożna jest najbliższa naszemu sercu. Będziemy ją wspierać zarówno wśród dzieci jaki i dorosłych. - mówił Michał Zaleski, prezydent Torunia.

 

 

Odznaczenia i wyróżnienia

 

Podczas gali miało miejsce wiele przyjemnych akcentów dla osób, które dokładają cegiełkę do funkcjonowania piłki w regionie. - Postanowiliśmy odznaczyć wszystkich, którzy na co dzień poświęcają swój czas i nierzadko własne pieniądze. Są to kluczowe osoby przyczyniające się do rozwoju piłki w regionie. - podkreślał Nowak. W trakcie gali możliwość zabrania głosu mieli również przedstawiciele zaproszonych klubów. Padło wiele ciepłych słów dotyczących dobrego funkcjonowania związku oraz życzenia dalszej współpracy. -To było dobre sto lat, które niosło ze sobą nie tylko zwycięstwa, ale również porażki. Zdajemy sobie z tego sprawę, ale robimy wszystko, aby było ich jak najmniej. Życzyłbym sobie, abyśmy ciągle się rozwijali w dobrym kierunku, a w parze z tym niech idą wyniki sportowe. Nie mamy na nie bezpośredniego wpływu, ale będziemy trzymać kciuki za nasze drużyny. Mam nadzieję, że wrócimy do piłkarskiej elity jak najszybciej. - mówił Eugeniusz Nowak.

 

 

Rok obchodów

 

Uroczysta gala była tylko początkiem obchodów 100-lecia K-PZPN. W tym roku zaplanowano wiele imprez z okazji jubileuszu. Odbędzie się nie tylko sporo turniejów dla dziewcząt i chłopców, ale również oldboyów. Najważniejszym wydarzeniem będzie turniej eliminacyjny do mistrzostw Europy U-19, którego mecze będą rozgrywane na stadionach województwa kujawsko-pomorskiego. Udział w tym turnieju wezmą Niemcy, Kazachstan, Macedonia Północna i Polska. Rok obchodów zapowiada się bardzo ciekawie i na pewno nie zabraknie na boiskach emocji.

 

Tomasz Szpunar

 

 

                                                                                                                           

 

 Kujawsko-Pomorski Związek Piłki Nożnej

 

85-674 Bydgoszcz,

ul Gdańska 163

tel. 52 34113 33, 52 341 31 43

 

e-mail: kujawpomorski@zpn.pl, bydgoszcz@kpzpn.pl

 

Konto bankowe: Bank Millenium

69 1160 2202 0000 0001 4188 4663

 

Podokręg Toruń

 

87-100 Toruń,

ul. ks. Jerzego Popiełuszki 1/3

 

tel. 56 622 47 82

 

e-mail: torun@kpzpn.pl

 

Podokręg Włocławek

 

87-800 Włocławek,

ul. Królewiecka 27

 

tel. 54 232 79 12

 

e-mail: wloclawek@kpzpn.pl

 

Copyright © 2018 - Kujawsko-Pomorski Związek Piłki Nożnej

Realizacja: GREGSOFT Group

Polityka Prywatności

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej Akceptuję