Kujawsko-Pomorski Związek Piłki Nożnej

Nasza pasja i motywacja - piłka!

Wyszukaj:

Bramkarz powinien przede wszystkim potrafić bronić!

W Bydgoszczy odbyła się pierwsza w dziejach K-PZPN konferencja trenerów bramkarzy. Wydział Szkolenia zaprosił uznanych w Polsce prelegentów, którzy przekazali wiedzę teoretyczną oraz praktyczną. Wydarzenie zostało odebrane bardzo pozytywnie przez prowadzących, ale również przez samych uczestników.

 

Wydział szkolenia K-PZPN pierwszy raz zorganizował konferencję szkoleniową skierowaną typowo do trenerów bramkarzy. Wydarzenie odbyło się 30 października w Centrum Edukacji Kultury Fizycznej i Sportu na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Swój akces zgłosiło 28 trenerów, nie tylko z terenu województwa kujawsko-pomorskiego, ale również z pozostałych części Polski. -Jesteśmy bardzo zadowoleni z organizacji. Frekwencja może nie była dzisiaj najwyższa, ale koncentrowaliśmy się od samego początku na jakości, a nie ilości. Nasi trenerzy mieli przez to bardzo dobry kontakt bezpośredni z prelegentami. Mogli z bliska obserwować też część praktyczną. - mówi Przewodniczący Wydziału Szkolenia, Michał Żurowski. Konferencja była podzielona na dwie sesje – teoretyczną i praktyczną. Uczestnicy najpierw wysłuchali wykładów, a po krótkiej przerwie udali się na boisko, gdzie odbyła się praktyka.

 

 

Uznani prelegenci

 

Spotkanie szkoleniowe trenerów bramkarzy otworzyły zajęcia prowadzone przez Andrzeja Dawidziuka. Tego trenera nie trzeba chyba przedstawiać, ponieważ przez wiele lat pracuje z Reprezentacją Narodową. Członek sztabu selekcjonera Michała Probierza skupił się na elemencie dotyczącym rozwoju osobistego trenera. -Dobór prelegentów był staranny. Zaczęliśmy od zajęć z trenerem Dawidziukiem, który opowiedział o kształceniu trenerów bramkarzy w naszym kraju oraz obecnych możliwościach, które są im dedykowane. Zachęcił słuchaczy, aby stworzyli swój własny plan rozwoju. Następnie zajęcia poprowadził trener Marcin Piesik, który znany jest w naszym regionie. Ma specjalistyczną licencję UEFA Goalkeeper i skupia się na nauce różnych elementów gry u bramkarzy. - opowiada Michał Żurowski. -Skupiłem się na etapizacji procesu szkolenia bramkarzy MUKS CWZS Bydgoszcz, gdzie na co dzień pracuję. Pokazałem obecnym tutaj trenerom swój plan, wg którego pracuje moja grupa w klubie oraz jakimi elementami rzemiosła bramkarskiego operujemy w części teoretycznej i praktycznej. - mówi z kolei Marcin Piesik.

 

 

Bramkarz powinien po prostu umieć bronić!

 

Jako ostatni swoje zajęcia w auli przeprowadził Wojciech Zimecki, który na co dzień pracuje w strukturach PZPN oraz w Akademii Piłkarskiej FASE Szczecin. -Realizowaliśmy dzisiaj tematykę z obrony bramki, działań bramkarza w bronieniu. Chciałem pokazać globalnie możliwości tworzenia sytuacji, tego co dzieje się w meczu i jak to odwzorować w treningu. Dotyczy to etapu głównie doskonalenia i trenowania z bramkarzami. Następnie przełożyłem to wszystko na działania tutaj - w Bydgoszczy. Skupiliśmy się na dość wąskim wycinku sztuki bramkarskiej. Ciężko jest mi określić jeden, najważniejszy aspekt bramkarstwa. Myślę, że powinniśmy pamiętać o tym, iż golkipera trzeba rozliczać przez pryzmat samego bronienia. Skupiamy się na różnych aspektach, walorach pracy, ale pamiętajmy, że liczby są najważniejsze. Bramkarz powinien  po prostu umieć bronić! - mówi trener Zimecki.

 

 

Praktyka

 

Część praktyczna składała się z dwóch bloków zajęć. Pierwszym były te poprowadzone przez Marcina Piesika, który skupił się na działaniach bramkarza w bronieniu. Mówił i pokazywał różne techniki piąstkowania. -Na boisku chciałem pokazać metodycznie, jak uczę piąstkować. Nie ukrywam, że ta umiejętność jest bardzo trudną do opanowania przez bramkarzy, jeżeli chodzi o działania golkipera w defensywie. - wspomina Piesik. Grupą, która wykonywała ćwiczenia pokazowe byli głównie bramkarze MUKS CWZS Bydgoszcz, z którymi trener pracuje na co dzień. Drugi blok teoretyczny poprowadził trener Zimecki i dotyczył on działań bramkarza w bronieniu. Podczas zajęć grupa odwzorowywała poszczególne sytuacje boiskowe, które rozgrywają się w strefie pierwszej pola karnego. Uczestnicy konferencji bardzo optymistycznie i z zaangażowaniem partycypowali w zajęciach.

 

 

Początek czegoś nowego

 

-To pierwsza tego typu konferencja skupiona stricte na rzemiosło bramkarzy. Już dzisiaj wiemy, że wpisze się ona cyklicznie w działania szkoleniowe w naszym regionie. Na pewno odbędzie się w przyszłym roku. Jesteśmy już po słowie z trenerem Dawidziukiem i mamy plan wobec innych prelegentów. Chcemy, aby nasi trenerzy ciągle podnosili swoje kwalifikacje. - mówi Michał Żurowski. Z relacji uczestników oraz prelegentów można wywnioskować, że poziom wyszkolenia trenerów bramkarzy jest co raz wyższy. Jest to wynikiem większych możliwości w dzisiejszych czasach oraz zmianą podejścia do zawodu bramkarza. - Z perspektywy siebie samego mogę powiedzieć, że jak ja jeszcze grałem w piłkę, porównując do czasów dzisiejszych – zazdroszczę chłopakom. Mają świetnych trenerów z pasją, zaangażowaniem, z zupełnie innym podejściem. Kiedyś tak nie było, a trening bramkarski mocno ewaluował. Myślę, że w K-PZPN ten poziom będzie rósł szybko. Po to właśnie są takie konferencje jak ta. Wzajemnie się nakręcamy, wychodzimy ze strefy komfortu, wymieniamy doświadczeniami, pokazujemy coś innego.- wspomina na koniec trener Marcin Piesik. Nie od dzisiaj wiadomo, że Polska wychowała wielu fachowców na pozycji bramkarza. Patrząc na rozwój treningów oraz samych trenerów, możemy być chyba spokojni o zabezpieczenie bramki naszej Reprezentacji.

 

 

tekst i foto: Tomasz Szpunar

 Kujawsko-Pomorski Związek Piłki Nożnej

 

85-674 Bydgoszcz,

ul Gdańska 163

tel. 52 34113 33, 52 341 31 43

 

e-mail: kujawpomorski@zpn.pl, bydgoszcz@kpzpn.pl

 

Konto bankowe: Bank Millenium

69 1160 2202 0000 0001 4188 4663

 

Podokręg Toruń

 

87-100 Toruń,

ul. ks. Jerzego Popiełuszki 1/3

 

tel. 56 622 47 82

 

e-mail: torun@kpzpn.pl

 

Podokręg Włocławek

 

87-800 Włocławek,

ul. Królewiecka 27

 

tel. 54 232 79 12

 

e-mail: wloclawek@kpzpn.pl

 

Copyright © 2018 - Kujawsko-Pomorski Związek Piłki Nożnej

Realizacja: GREGSOFT Group

Polityka Prywatności

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej Akceptuję