Kujawsko-Pomorski Związek Piłki Nożnej

Nasza pasja i motywacja - piłka!

Wyszukaj:

Komunikat Komisji ds. Bezpieczeństwa na Obiektach Piłkarskich przed sezonem 2022/2023

W związku ze zbliżającym się rozpoczęciem sezonu 2022/2023 Komisja ds. Bezpieczeństwa na Obiektach Piłkarskich K-PZPN przypomina Klubom o najważniejszych obowiązkach gospodarza zawodów, których respektowanie przyczyni się do bezpiecznej organizacji spotkań ligowych.

 

 1. Klub zobowiązany jest do posiadania obiektu mającego minimum indywidualnych miejsc siedzących dla publiczności:

a/ 300 – w przypadku klubu IV ligi,

b/ 200 – w przypadku klubu klasy okręgowej,

c/ 100 – w przypadku klubów pozostałych klas rozgrywkowych.

 1. Kluby uczestniczące w rozgrywkach IV ligi muszą posiadać Kierownika ds. Bezpieczeństwa oraz spikera z odpowiednimi uprawnieniami.
 2. Wymagana liczba służb porządkowych na zawodach:

a/ IV ligi – 10 osób,

b/ klasy okręgowej – 8 osób,

c/ pozostałych klubów – 6 osób.

Wykaz porządkowych powinien być wręczony sędziemu przed rozpoczęciem zawodów.

 1. Stadion klubu IV ligi musi posiadać wewnętrzny regulamin obiektu i regulamin zawodów piłkarskich nie będących imprezą masową.
 2. Na stadionach klubów IV ligi co najmniej 5% łącznej liczby miejsc przewidzianych dla publiczności, jednak nie mniej niż 30 miejsc, musi być udostępnionych dla kibiców drużyny gości w oddzielnym sektorze. Dla kibiców drużyny gości musi być wydzielona, usytuowana w pobliży sektora kibiców drużyny gości, minimum 1 (jedna) toaleta.
 3. Zaleca się, aby zawodnicy i sędziowie przechodzący do obszaru pola gry przemieszczali się drogą wydzieloną i zabezpieczoną np. teleskopowym tunelem rozciągającym się dostatecznie daleko w głąb pola gry lub aby wyjście było z dala od strefy udostępnionej dla publiczności.
 4. Stadion/obiekt sportowy musi spełniać warunki, aby pojazdy pogotowia, straży pożarnej, policji itp. miały możliwość dojazdu do obszaru pola gry.
 5. Dla działaczy klubów, sędziów i innych osób funkcyjnych muszą być udostępnione wyznaczone miejsca parkingowe.
 6. Każdy obiekt, na którym rozgrywane są mecze piłkarskie musi być wyposażony w toalety dla publiczności.
 7. Stadion klubu IV ligi musi być wyposażony w dobrze słyszalny w każdej części stadionu system nagłośnienia służący spikerowi zawodów do przekazywania informacji dotyczących kwestii organizacyjnych i porządkowych związanych z meczem.
 8. Obiekty wszystkich lig i klas rozgrywkowych powinny być otoczone trwałym i stabilnym ogrodzeniem uniemożliwiającym niekontrolowane wejście na obiekt.
 9. Zaleca się, aby na Stadionie znajdowały się przynajmniej 3 (trzy) miejsca dla widzów niepełnosprawnych i towarzyszących im osób z dobrą, niezakłóconą widocznością. Takie miejsca muszą być dostosowane w szczególności dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózku inwalidzkim.
 10. Gospodarz zawodów zobowiązany jest do zapewnienia podczas całego meczu opieki medycznej w osobach: lekarza, ratownika medycznego lub innej osoby posiadającej uprawnienia w zakresie udzielania pierwszej pomocy medycznej w tym legitymującej się ukończeniem kursu opieki przedmedycznej oraz noszy wraz z ich obsługą. Obecność swoją na zawodach przedstawiciel opieki medycznej potwierdza przed zawodami własnoręcznym czytelnym podpisem na załączniku do zawodów, który składa sędziemu zawodów. W przypadku braku opieki medycznej sędzia opisuje ten fakt w sprawozdaniu.
 11. Gospodarze zawodów są obowiązani zapewnić odpowiedni środek lokomocji, jeżeli zaistnieje konieczność odwiezienia do szpitala zawodnika lub innej osoby.

Pozostałe zalecenia w zakresie bezpieczeństwa na obiektach reguluje Podręcznik Licencyjny PZPN dla klubów IV ligi i niższych klas.

 

 foto: KS Unia Solec Kujawski/FacebookKujawsko-Pomorski Związek Piłki Nożnej

 

85-674 Bydgoszcz,

ul Gdańska 163

tel. 52 34113 33, 52 341 31 43

 

e-mail: kujawpomorski@zpn.pl, bydgoszcz@kpzpn.pl

 

Konto bankowe: Bank Millenium

69 1160 2202 0000 0001 4188 4663

 

Podokręg Toruń

 

87-100 Toruń,

ul. ks. Jerzego Popiełuszki 1/3

 

tel. 56 622 47 82

 

e-mail: torun@kpzpn.pl

 

Podokręg Włocławek

 

87-800 Włocławek,

ul. Królewiecka 27

 

tel. 54 232 79 12

 

e-mail: wloclawek@kpzpn.pl

 

Copyright © 2018 - Kujawsko-Pomorski Związek Piłki Nożnej

Realizacja: GREGSOFT Group

Polityka Prywatności

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej Akceptuję