Kujawsko-Pomorski Związek Piłki Nożnej

Nasza pasja i motywacja - piłka!

Wyszukaj:

Oni czuwają nad bezpieczną organizacją meczów. Kim są delegaci meczowi?

23 lutego w siedzibie K-PZPN w Bydgoszczy odbyła się narada delegatów meczowych przed rundą wiosenną sezonu 2022/2023. Poprowadził ją Janusz Pietrzyk – Przewodniczący Komisji ds. Bezpieczeństwa K-PZPN i delegat szczebla centralnego.

 

Podczas narady omówiono najważniejsze zagadnienia z zakresu bezpieczeństwa na obiektach piłkarskich i dyskutowano nad rozwiązaniem problemów najczęściej odnotowywanych na kujawsko-pomorskich stadionach.

 

Warto przy okazji wyjaśnić, czym dokładnie zajmuje się delegat meczowy, jakie są jego zadania i kompetencje. Delegaci meczowi desygnowani na poszczególne mecze pełnią bowiem istotną rolę w tworzeniu bezpiecznego widowiska piłkarskiego. Rola ta polega na doradztwie i wspieraniu Kierowników ds. Bezpieczeństwa i władz klubów w celu zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom zawodów.

 

Swoją postawą, posiadaną wiedzą oraz właściwą interpretacją obowiązujących przepisów w zakresie bezpieczeństwa, a w szczególności Przepisów Licencyjnych, Regulaminów Rozgrywek i Ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. Delegaci Meczowi służą radą i wsparciem organizatorowi meczu i pomagają we właściwym ocenianiu zaistniałych sytuacji związanych ze spotkaniem piłkarskim, przed jego rozpoczęciem, w trakcie jego trwania i po jego zakończeniu. Delegat Meczowy wykonuje swoje obowiązki w oparciu o główną zasadę, która brzmi: „W jaki sposób mogę wesprzeć oraz doradzić organizatorowi meczu?”

 

Wszelkie wydarzenia i podjęte w trakcie zawodów decyzje zostają opisane w Raporcie Delegata Meczowego K-PZPN. Raport zawiera ocenę poszczególnych obszarów organizacji zawodów takich jak m.in.: przedstawiona dokumentacja meczowa, zachowanie kibiców, praca służb porządkowych, przygotowanie obiektu, współpraca z organizatorem, zabezpieczenie medyczne, przyjęcie kibiców gości i zachowanie osób funkcyjnych. „Każdy raport kończy się rekomendacją dla organizatora i wskazówkami dotyczącymi elementów wymagających poprawy. Delegat, który zjawia się na kolejnych zawodach weryfikuje, czy zalecenia te zostały zrealizowane.” – wyjaśnia Janusz Pietrzyk. Rażące uchybienia w zakresie bezpieczeństwa i brak reakcji na zalecenia skutkują skierowaniem wniosku o ukaranie do Wydziału Dyscypliny K-PZPN.

 

Każdą wizytę na obiekcie delegat rozpoczyna od obchodu obiektu wspólnie z przedstawicielem organizatora. Ocenie podlegają m.in.: przygotowanie boiska, stan szatni, sektor kibiców gości, drogi wejściowe na obiekt, drogi ewakuacyjne, miejsca dla mediów, a także dla widzów niepełnosprawnych.

 

„W trakcie pełnienia swoich obowiązków podczas meczów rundy jesiennej bieżącego sezonu delegaci odnotowali szereg nieprawidłowości związanych z nieprzestrzeganiem przez kluby oraz kibiców regulaminów rozgrywek i wymagań zawartych w uchwałach licencyjnych. Do najczęstszych należy zaliczyć: wulgaryzmy, używanie środków pirotechnicznych, niewłaściwe zachowania na ławkach rezerwowych, brak służb porządkowych, brak noszy wraz z obsługą, niewłaściwe zachowanie służb porządkowych, a także brak kierownika ds. bezpieczeństwa i spikera” – mówi nam Janusz Pietrzyk. Na dwa ostanie wymienione przez Janusza Pietrzyka elementy delegaci będą zwracali szczególną uwagę w rundzie wiosennej. Posiadanie kierownika ds. bezpieczeństwa i spikera jest obowiązkiem wszystkich uczestników rozgrywek IV ligi. Wydział ds. bezpieczeństwa zapowiada, że czas upominania za brak na zawodach tych osób już się skończył. Nieobecność kierownika ds. bezpieczeństwa i spikera na meczach, gdzie jest to obowiązkiem każdorazowo skutkować będzie wnioskiem o nałożenie kary dyscyplinarnej.

 

Aktualnie Kujawsko-Pomorski ZPN ma swoich strukturach 12 delegatów. Czterech z nich sprawuje tę funkcję na zawodach szczebla centralnego. Są to: Wiesław Białucha, Mirosław Chełmiński, Maciej Maciejewski i Janusz Pietrzyk. Pozostali delegaci czuwający nad bezpieczeństwem na naszych boiskach to: Józef Krawczyk, Waldemar Olejnik, Leszek Pawlikowski, Maciej Pietrzyk, Dariusz Politowski, Wojciech Reznerowicz, Januariusz Stodolny i Adam Szumski.Kujawsko-Pomorski Związek Piłki Nożnej

 

85-674 Bydgoszcz,

ul Gdańska 163

tel. 52 34113 33, 52 341 31 43

 

e-mail: kujawpomorski@zpn.pl, bydgoszcz@kpzpn.pl

 

Konto bankowe: Bank Millenium

69 1160 2202 0000 0001 4188 4663

 

Podokręg Toruń

 

87-100 Toruń,

ul. ks. Jerzego Popiełuszki 1/3

 

tel. 56 622 47 82

 

e-mail: torun@kpzpn.pl

 

Podokręg Włocławek

 

87-800 Włocławek,

ul. Królewiecka 27

 

tel. 54 232 79 12

 

e-mail: wloclawek@kpzpn.pl

 

Copyright © 2018 - Kujawsko-Pomorski Związek Piłki Nożnej

Realizacja: GREGSOFT Group

Polityka Prywatności

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej Akceptuję