Kujawsko-Pomorski Związek Piłki Nożnej

Nasza pasja i motywacja - piłka!

Wyszukaj:

Po raz XVIII uczciliśmy pamięć „Kini”

14 grudnia 2019 roku w hali „Immobile Łuczniczka” w Bydgoszczy odbyła się XVIII edycja Międzynarodowego Turnieju Oldbojów im. Andrzeja Brończyka o Puchar Prezesa K-PZPN. Najlepszym spośród 16 zespołów okazał się  zespół  Oldboys Świnoujście, dla którego było to drugie zwycięstwo w  memoriale. W finale ekipa ze Świnoujścia pokonała debiutantów, zespół Oldboys Radom po rzutach karnych (w regulaminowym czasie gry był remis 2:2).                      

 

W meczu o trzecie miejsce bydgoski Chemik pokonał  PAAK Givova 4:1. Najważniejsze  jednak jak zawsze jest to, że po raz kolejny znani sportowcy, trenerzy i działacze spotkali się, by uczcić pamięć jednego z najwybitniejszych piłkarzy regionu kujawsko-pomorskiego.

 

Poza meczami o turniejowe punkty, tradycyjnie rozegrano także mecz pokazowy Vipy/Goście kontra „Przyjaciele” czyli zespół złożony z byłych zawodników grających  w zespole z Andrzejem Brończykiem. Na boisku zobaczyliśmy wiele znanych postaci  piłki nożnej z dyrektorem sportowym PZPN Stefanem Majewskim  na czele. Na parkiecie zagrali również tacy zawodnicy jak: Dariusz Pasieka, Dariusz Durda, Mirosław Rzepa, Grzegorz Wódkiewicz, Paweł Straszewski, Mariusz Modracki, Jarosław  Chwiałkowski,  Maciej Bierwagen, Tomasz Szuflita, Franciszek Jarosz, Sławomir Kempa,  Dariusz Gliniewicz, a także dr. Jerzy Lachowicz. Trenerem zespołu był Stanisław Mątewski.

 

Spotkanie zakończyło się zwycięstwem właśnie  zawodników Zawiszy a w zespole Vipów/Gości grali min. Marek Leśniewski, Rafał Niżnik, Sławomir Suchomski, Grzegorz Przybysz, Piotr Barlik, Andrzej Urbaniak, Maciej Świątkowski, Zbigniew Leszczyński, a w bramce stał Sebastian Przyrowski. Trenerem drużyny był Andrzej Magowski. Szkoda, że na parkiecie nie pojawili się awizowani wcześniej zaproszeni goście. Pokazowy mecz zakończył się  zwycięstwem byłych  zawodników Zawiszy 6:2 , a skutecznością jak za dawnych lat popisał się Dariusz Durda zdobywając cztery bramki. W meczu o 3. miejsce Olimpia Grudziądz pokonała  po rzutach karnych zespół Rhinos Hamburg.   

 

Leszek Płoszaj, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego:

"Jestem bardzo zadowolony z  przebiegu turnieju, ekipy dojechały w komplecie i w bardzo mocnych składach. Potwierdzam też opinie obserwatorów i samych zawodników, że tegoroczny turniej stał na  bardzo wysokim  poziomie sportowym. Większość spotkań było bardzo wyrównanych i kończyło się remisem lub  skromnym  zwycięstwem. Ekipy będące po raz pierwszy w Bydgoszczy były  zachwycone  wysokim poziomem jego organizacji. Potwierdzali przyjazd za rok. Właściwie to już wszyscy umawiali się na  następną edycję memoriału. To naprawdę duża i przyjemna sprawa. Chciałbym w  imieniu Komitetu Organizacyjnego XVIII Międzynarodowego Turnieju Oldbojów im. Andrzeja Brończyka o puchar Prezesa K-PZPN, złożyć serdeczne podziękowania władzom miasta Bydgoszczu za finansowe wsparcie oraz  sponsorom, a w szczególności  Głównemu Sponsorowi Remigiuszowi Cieślewiczowi właścicielowi cukierni „Rem Marco”, wszystkim darczyńcom, uczestnikom i kolegom z boiska, którzy jak zwykle przybyli do nas, aby uczcić pamięć Andrzeja Brończyka. Dziękuję również wszystkim sympatykom i kibicom  przybyłym do hali „Immobile Łuczniczka”.

 

Wspomnienie o Andrzeju Brończyku

Andrzej Brończyk urodził się 4 lutego 1951 roku w Inowrocławiu. Do Zawiszy trafił we wrześniu 1970 roku z Goplanii Inowrocław. W sezonie 1971/72 trener Bronisław Waligóra powoli zaczął Go wprowadzać na boisko w pierwszym składzie. Potem przez prawie 20 lat bronił bramki Zawiszy. Swój życiowy mecz rozegrał w marcu 1978 roku na Łazienkowskiej w Warszawie. Skazany na porażkę Zawisza wygrał z Legią 1:0, a Brończyk był najlepszym zawodnikiem na boisku. W barwach Zawiszy wystąpił w ponad 1400 spotkaniach w I, II i III lidze. W kadrze olimpijskiej rozegrał 9 spotkań. Karierę piłkarską zakończył w 1991 roku (ostatni mecz z Ruchem Chorzów). Oficjalnie pożegnał się w maju 1994 roku podczas meczu Przyjaciół Brończyka z Orłami Górskiego. Potem wielokrotnie asystował w prowadzeniu pierwszej drużyny szkoląc bramkarzy. Dwukrotnie prowadził zespół samodzielnie. Stał się legendą, wzorem wierności i przywiązania do bydgoskiego Zawiszy. Zmarł nagle 31 grudnia 2000 roku.

 

Klasyfikacja końcowa:

1.Oldboys Świnoujście

2. Oldboys Radom

3. Chemik Bydgoszcz

4. PAAK Givova

5.-8. ŁKS Łódź, Lech Rypin, Oldboys Koszalin, Zawisza 80.

 9-16. Olimpia Grudziądz, Oldboys Żuromin, FK Dainava Litwa, Chrobry Głogów, Rhinos Hamburg, Drzewiarz Rzeczenica, Orla Wąsosz

 

Nagrody indywidualne:

Król strzelców: GRZEGORZ SKWARA  - Oldboys Świnoujście (po raz 3 z rzędu)

Najlepszy zawodnik: ADAM KARDASZ- Chemik Bydgoszcz

Najlepszy bramkarz:   MAREK UFNAL -  Oldboys ŚWINOUJŚCIE

 

Turniej zorganizowano przy wykorzystaniu środków finansowych Urzędu Miasta Bydgoszczy pod patronatem Prezydenta Miasta Bydgoszczy Rafała Bruskiego oraz Prezesa PZPN Zbigniewa Bońka.

 

fot. Dariusz Stoński

Więcej zdjęć: TUTAJKujawsko-Pomorski Związek Piłki Nożnej

 

85-674 Bydgoszcz,

ul Gdańska 163

tel. 52 34113 33, 52 341 31 43

fax 52 341 72 08

 

e-mail: kujawpomorski@zpn.pl, bydgoszcz@kpzpn.pl

 

Konto bankowe: Bank Millenium

69 1160 2202 0000 0001 4188 4663

 

Podokręg Toruń

 

87-100 Toruń,

ul. ks. Jerzego Popiełuszki 1/3

 

tel. 56 622 47 82, fax 56 622 70 33

 

e-mail: torun@kpzpn.pl

 

Podokręg Włocławek

 

87-800 Włocławek,

ul. Królewiecka 27

 

tel./fax 54 232 79 12

 

e-mail: wloclawek@kpzpn.pl

 

Copyright © 2018 - Kujawsko-Pomorski Związek Piłki Nożnej

Realizacja: GREGSOFT Group

Polityka Prywatności

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej Akceptuję