Kujawsko-Pomorski Związek Piłki Nożnej

Nasza pasja i motywacja - piłka!

Wyszukaj:

Polityka bezpieczeństwa dzieci PZPN

W dniu 15 lutego 2024 roku wejdzie w życie nowelizacja Ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich (Ustawa). Ustawa nakłada obowiązki na pracodawców i organizatorów w zakresie działalności związanej z uprawianiem sportu – art. 21, 22b, 22c Ustawy.

 

1. OBOWIĄZKI USTAWOWE

Od 15 lutego 2024 roku podmioty prowadzące działalność związaną z uprawianiem sportu małoletnich będą zobowiązane do:

1) Weryfikacji przed nawiązaniem stosunku pracy, dopuszczeniem do działalności osób w KRK w zakresie przestępstw określonych w rozdziale XIX i XXV Kodeksu karnego, w art. 189a i art. 207 Kodeksu karnego oraz w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. z

2023 r. poz. 172 oraz z 2022 r. poz. 2600), lub za odpowiadające tym przestępstwom czyny zabronione określone w przepisach prawa obcego ( w przypadku zatrudnienia obcokrajowca) oraz weryfikacji osób w Rejestrze Sprawców Przestępstw na tle Seksualnym (RSPTS).

2) Przechowywania zaświadczeń z KRK i RSPTS w formie wydruków  w aktach osobowych pracowników/osób dopuszczonych do działalności w organizacji.

3) Wprowadzenia Standardów ochrony małoletnich zgodnie z wymogami ustawy – art.22b.

4) Dokonywania oceny standardów co najmniej raz na dwa lata w celu zapewnienia ich dostosowania do aktualnych potrzeb oraz zgodności z obowiązującymi przepisami. Wnioski z przeprowadzonej oceny należy pisemnie udokumentować. Co dwa lata zaleca się weryfikację danych osób w rejestrach – nie wynika to z przepisów – dobra praktyka.

 

2) KONTROLA

Kontrolę w zakresie wykonywania obowiązków sprawuje Wójt, Burmistrz, Prezydent, Starosta, Marszałek, PIP, NFZ.

 

 3) KARY

Ustawa (art.23 i nast.) przewiduje odpowiedzialność karną za:

1) Nieuzyskanie informacji z rejestru lub dopuszczenie osoby figurującej w rejestrach do pracy/działalności - areszt, ograniczenie wolności, grzywna nie niższa niż 1 000 zł

2) Brak standardów ochrony małoletnich - grzywna 250 zł/1000 zł.

 

4) MATERIAŁY

 

Polski Związek Piłki Nożnej wprowadził Politykę Bezpieczeństwa Dzieci. Głównym celem podejmowanych przez nas działań jest uczynienie piłki nożnej środowiskiem bezpiecznym, pozytywnym i pełnym szacunku oraz radości dla wszystkich dzieci. W związku z tym powstał dokument, składający się z zestawu dobrych praktyk i wytycznych, które mają zminimalizować ryzyko nadużyć i wprowadzić w organizacjach sportowych zasady postępowania dla trenerów, współpracowników, rodziców i dzieci.

 

Zarząd PZPN w dniu 30 stycznia 2024 roku dokonał aktualizacji Polityki o wymogi Ustawy w zakresie standardów ochrony dzieci.

 

Dokument jest dostępny TUTAJ – jest to wersja odpowiadająca wymogom ustawy i zalecana do wprowadzenia przez Państwa organizacje.

 

Zalecamy jednak dostosowanie jej brzmienia do specyfiki Państwa działalności.

 

Dodatkowe materiały znajdują się na stronie internetowej https://pzpn.pl/dzieci-i-mlodziez/polityka-bezpieczenstwa-dzieci/polityka-bezpieczenstwa-dzieci.

 

Wymogi w tym zakresie zostały wprowadzone w Podręcznikach Licencyjnych dla Klubów Ekstraklasy i I ligi (wprowadzenie Polityki Bezpieczeństwa Dzieci i powołanie Koordynatora ds. bezpieczeństwa dzieci w klubie).

 

5) KONTAKT

Koordynator PZPN ds. bezpieczeństwa dzieci Marta Furmańczuk oraz nasz zespół jest do Państwa dyspozycji w zakresie wprowadzenia narzędzi w Państwa organizacjach oraz pomocy w reagowaniu na nadużycia. Wszelkie pytania prosimy kierować na ochronadzieci@pzpn.pl.

 

Rekomendujemy powołanie koordynatorów we wszystkich Państwa organizacjach w celu odpowiedniego wprowadzenia obowiązków wynikających z Ustawy. Deklarujemy szkolenie i pomoc powołanym osobom w zakresie wymogów i realizacji Polityki. W przypadku powołania koordynatorów w organizacji, prosimy o przesłanie ich danych kontaktowych na ochronadzieci@pzpn.pl.

 

Wszelkie pytania, zgłoszenia i wątpliwości prosimy kierować na adres e-mail: ochronadzieci@pzpn.pl.

 

Standardy ochrony dzieci – jak się z nimi zmierzyć?

https://www.youtube.com/watch?v=qCTR3HAv8Y8

 

Standardy ochrony dzieci – co warto wiedzieć o nowych przepisach?

https://www.youtube.com/watch?v=qdi67A18qF0&t=4s

 Kujawsko-Pomorski Związek Piłki Nożnej

 

85-674 Bydgoszcz,

ul Gdańska 163

tel. 52 34113 33, 52 341 31 43

 

e-mail: kujawpomorski@zpn.pl, bydgoszcz@kpzpn.pl

 

Konto bankowe: Bank Millenium

69 1160 2202 0000 0001 4188 4663

 

Podokręg Toruń

 

87-100 Toruń,

ul. ks. Jerzego Popiełuszki 1/3

 

tel. 56 622 47 82

 

e-mail: torun@kpzpn.pl

 

Podokręg Włocławek

 

87-800 Włocławek,

ul. Królewiecka 27

 

tel. 54 232 79 12

 

e-mail: wloclawek@kpzpn.pl

 

Copyright © 2018 - Kujawsko-Pomorski Związek Piłki Nożnej

Realizacja: GREGSOFT Group

Polityka Prywatności

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej Akceptuję